Overenie vozidla zadarmo návod

Ak kupujete ojazdené vozidlo (hoci aj zánovné) tak ešte pred samotným kontaktovaním predajcu (alebo osobnej obhliadky) je dobré si vozidlo overiť a ušetriť si tak čas a nervy.

Na trhu narazíte prevažne na platené služby, ale my si ukážeme ako overenie vozidla zvládnuť aj zadarmo.

Na overenie vozidla budete potrebovať pár detailov o vozidle - najlepšie je ak poznáte VIN číslo vozidla. Ak VIN číslo nepoznáte v mnohých prípadoch nám bude stačiť aj ŠPZ.

Aby sme si ukázali ako to celé funguje tak na autobazar.eu vyberiem náhodný inzerát. V mojom prípade to bude BMW 325i s LPG. Predajca uviedol VIN číslo: WBAVS11090FR58701. Pokiaľ by viem len ŠPZ bude mi to postačovať. Ak nie je uvedený ani jeden detail tak treba predajcu minimálne o jeden z údajov požiadať. Seriózny inzerát by VIN číslo obsahovať mal.

Ak chcete zistiť čo najviac detailov (kilometre a či bolo vozidlo búrané) o Vašom vozidle tak potom skúste túto platenú službu (klikni sem*), stojí pár euro, ale stále je lepšie minúť pár euro (tak si dáte o pivko, či energeťák menej) ako potom zainvestovať do "nového" auta niekoľko tisíc eur. Článok pokračuje nižšie.

1. Overenie podľa ŠPZ, VIN, TP

Navštívime stránku overenie.digital kde môžem zistiť základné detaily o vozidle za pomoci VIN, ŠPZ alebo TP (časť II). Táto stránka automaticky overuje aj register vozidiel v pátraní a dokonca ak malo vozidlo viac majiteľov s rôznymi ŠPZ tak tieto sú zobrazené vo výpise (už aj podľa tejto informácie vieme usúdiť koľko majiteľov auto malo v minulosti v SR). Všetko je zadarmo. Sem tam trvá trošku dlhšie načítanie údajov, ale oplatí sa počkať. Ak sa zaregistrujete tak si vyhľadávané vozidlá môžete uložiť.

overenie vozidla zadarmo podla vin spz databaza vozidiel

Tieto informácie sme zistili. Posúďte sami.

overenie vozidla podla vin historia spz

Ako alternatívu môžeme využiť aj overenie vozidla od SLSP** - stačí Vám vedieť len ŠPZ alebo VIN číslo. Vo výsledku hľadania je informácií menej, ale zobrazuje sa aj odhadovaná priemerná cena auta. Denne môžete overiť len 3 vozidlá. Ak chcete overiť za deň vozidiel viac, stačí si link otvoriť v inkognito okne prípadne vymazať cookies.

**UPDATE: SLSP už zrušila tuto možnosť overenia. Je to škoda bol to veľmi vydarený nástroj.

overenie vozidla zadarmo vin spz slsp

Podstatne menej informácií ako v prvom prípade, ale napríklad na zistenie VIN čísla podľa ŠPZ alebo priemernej hodnoty vozidla to postačuje.

overenie vozidla podla spz vysledok zo slsp

2. Overenie TK + EK

Pre overenie Technickej kontroly vozidla využijeme web testek. Stačí vložiť ŠPZ alebo VIN číslo vozidla.

overenie technickej kontroly vozidla podla vin spz zadarmo

Pre overenie Emisnej kontroly vozidla využijeme web spoločnosti SEKA. Zvolíme si možnosť vyhľadať podľa VIN alebo ŠPZ (prípadne ostatných).

overenie emisnej kontroly vozidla podla spz vin seka zadarmo

Vo výsledku vidíme súhrn rôznych informácií vrátane prvej evidencie vozidla v SR.

overnie emisnej kontroly podla spz vin seka zadarmo vysledok

V spodnej časti strany s vysledkami vidíme aj graf vývoja kilometrov medzi emisnými kontrolami (kedysi sme mohli vidieť graf, ktorý znázorňoval aj najazdené km - žial toto je už minulosť).

graf vývoja najazdených kilometrov vozidla medzi emisnými kontrolami

3. Databáza finančných a leasingových spoločností

Pretože už máme VIN číslo vozidla využijeme službu vincheck (je zdarma) aby sme si prekontrolovali či sa vozidlo náhodou nenachádza aj v databáze odcudzených vozidiel v SR a ČR. Ďalšou výhodou tejto služby je aj overenie či sa vozidlo nenachádza v databázach finančných spoločností (prevažne českých) ako sú: AD EXPERTS, Bond Cars, DS Leasing, ESSOX Leasing, FCE Credit, Home Credit, Home Credit Slovakia, IMPULS-LEASING-AUSTRIA, MONETA Auto s.r.o., sAuto Leasing, Unileasing, ZASTAV TO s.r.o.. (v tomto prípade sme náhodne našli vozidlo, ktoré je na predaj v CZ, tiež je to BMW radu 3 Touring, VIN: WBAEL71030PW64303).

vincheck overenie vozidla podla vin zdarma

Ako prvý výsledok uvidíme bližšie detaily o vozidle, ktoré nás v tomto prípade až tak veľmi nezaujímajú pretože ich už vieme. Skôr nás zaujíma druhá časť výsledkov a to je databáza odcudzených vozidiel v SR a hlavne ČR. Samozrejmosťou je aj databáza finančných inštitúcii a leasingových spoločností.

vincheck overenie vozidla v databaze odcudzenych vozidiel a leasingovych spolocnosti

Ak chceme overiť ešte ďalšie registre a databázy finančných spoločností, či sa tam náhodou naše vozidlo nenachádza, tak využijeme cardetect a ich funkcionalitu zdarma. Postačuje vložiť VIN nášho vozidla na úvodnej stránke a kliknúť na Prověřit. Super je aj overenie registrov odcudzených vozidiel aj EÚ databáze.

cardetect overenie vozidla v databaze odcudzenych vozidiel a leasingovych spolocnosti

4. Overenie km vozidiel dovezených z CZ

Ak chcete overiť skutočný stav kilometrov vozidiel z Českej Republiky tak na to nám skvele poslúži web Ministerstva dopravy kontrolatachometru (takto sa dali km overiť aj pre SK autá - žial už to tak nefunguje - vidíme už len krivku). Stačí vložiť VIN číslo vozidla a dať Hledat.

Dáta sú čerpané z technických kontrol vozidla. Nemusia byť na 100% pravdivé - predsa len km zapisujú ľudia a môže sa stať chyba, ale je to veľmi šikovná pomôcka.

5. Overenie vozidla s podozrením na stočené km

Združenie SOVA má na svojej stránke zdruzenie-sova zoznam vozidiel, ktoré majú stočené kilometre. Zoznam je pravidelne doplňovaný a aktualizovaný. Určite sa oplatí vložiť VIN číslo vozidla aj sem. Naše vozidlo sa v databáze nenachádza.

databaza vozidiel so stocenymi km zdruzenie sova

6. Overenie vozidla v Notárskom centrálnom registre

Ak si chceme ešte overiť vozidlo či nie je založené v prospech úveru, tak môžeme navštíviť databázu záložných práv notárskeho centrálneho registra. Stačí nám VIN číslo vozidla, ale môžeme vyhľadávať aj podľa iných parametrov.

overenie vozidla notarsky centralny register zaloznych prav

7. Overenie povinného zákonného poistenia vozidla

Ak z potrebujete zistiť platnosť a poisťovateľa vozidla podľa špz vozidla, tak odporúčame navštíviť túto stránku. Stačí vložiť špz vozidla, vyplniť dátum poistenia ku dňu, prepísať captcha kód a vyhľadať. Vo výsledku uvídite poisťovateľa a číslo zmluvy.

Naše náhodne vybrané vozidlo malo špz prekryté reklamou, ale vďaka overenie.digital (bod č.1) si vieme zistiť všetky špz vozidla podľa VIN čísla na SR.

overenie platonosti a poistovatela vozidla podla spz

Verím, že Vám tento článok pomohol, ale ak sa chcete dozvedieť čo najviac (vrátane kilometrov alebo či bolo vozidlo búrané) tak potom by som využil túto platenú službu (klikni sem*).

8. Overenie vozidla z Talianska

Ak poznáme taliansku špz vozidla tak si môžeme overiť kilometre na tejto talianskej stránke. V prvej kolonke zvolíme možnosť Autoveicolo, do druhej vpíšeme taliansku špz a do tretej prepíšeme captcha kód a pre vyhľadanie klikneme na RICERCA.

V našom ilustračnom prípade sme vybrali náhodné vozidlo zo stránky mobile.de (krajina pôvodu IT).

overenie kilometrov vozidla z talianska ako na to

Výsledok hľadania si môžete pozrieť nižšie. Neviem, či sa v databáze nachádzajú všetky vozidlá, ale je to zadarmo a určite to môže pomôcť.

overenie kilometrov vozidla z talianska vysledok overenia zdarma

Ak ste dočítali až sem, ale chceli by ste vedieť predsa len viac detailov o Vašom vyhliadnutom aute, tak potom Vám už len ostáva skúsiť platené overenie vozidla (klik sem*). V platenom reporte budete mať všetky detaily na jednom mieste. Kilometrový nájazd a škodové udalosti (búračky a ostatné škody - ak boli riešené cez poisťovňu) sú samozrjemosťou.

*Niektoré odkazy v tomto článku môžu byť partnerské, čo znamená, že ak si prostredníctvom tohto odkazu zakúpite službu, tak web autorank.sk dostane malú províziu. Vás to nebude stáť navyše ani cent, ale podporíte tak tento projekt a náklady na jeho prevádzku. Ďakujeme Tím autorank.sk

AutoRank.sk logo footer
Sme automobilový magazín. Rady, Tipy, Recenzie. Všetko na jednom mieste.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram